Θεωρώ ότι είναι σύμφωνα και με το γράμμα και με το πνεύμα του νόμου.

Το γράμμα του νόμου θεωρώ ότι τηρείται διότι οι διαμορφώσεις του εδάφους σχεδόν πάντα συνοδεύονται από μικρά τεχνικά έργα όπως διαδρόμους, σκάλες και μικρά τοιχία αντιστήριξης από οπλισμένο σκυρόδεμα ή και από άλλα υλικά. Ακόμα και όταν οι διαμορφώσεις του εδάφους αφορούν μεταβολές της φυσικής στάθμης του εδάφους μόνο κατά ±0,80μ.
Δεν νομίζω ότι αν ήμουν ο νομοθέτης θα το έγραφα κάπως διαφορετικά.

Το πνεύμα του νόμου αποτυπώνεται στην αιτιολογική έκθεση που αναφέρει ότι ένας από τους στόχους του νέου ΝΟΚ είναι ο περιορισμός της γραφειοκρατίας, της ταλαιπωρίας των πολιτών και της ελαχιστοποίησης της πιθανότητας των όποιων "συναλλαγών".
Βλέποντας τις άλλες εργασίες για τις οποίες απαιτείται 48ωρη νομίζω ότι είναι προφανές ότι μια διάστρωση πλάκας επί εδάφους με οπλισμένο σκυρόδεμα υπάγεται σ' αυτήν την ομάδα εργασιών όσον αφορά την αδειοδότηση.

Αν τώρα ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ έχει διαφορετική άποψη, τι να κάνουμε, το δημόσιο πάντα θα απαιτεί όλο και περισσότερη χαρτούρα και πάντα "διυλίζει τον κώνωπα και καταπίνει την κάμηλον".
Οπότε και εσύ ξεπέρνα το εμπόδιο βγάζοντας 48ωρη άδεια για "εργασίες διαμόρφωσης του εδάφους" και κάνε μετά το gross beton. Κατά την άποψή μου θα είναι νόμιμο.